Etiketler

3 Mart 2016 Perşembe

Qarip Restaurant, Garipçe Sarıyer
3. köprü inşaatının ardından adından daha da sık sözünü ettirmeye Poyrazköy’ün tam karşısında bulunan Garipçe’den bahsedeceğim biraz sizlere. Sarıyer Rumeli Kavağı yolundan giderken Koç Üniveritesi Kampüsünü geçince 15 dk sonra kendinizi Garipçe’de bulacaksınız. Karadenizin tam dibinde, temiz havanın tavan yaptığı oldukça ufak bir köy Garipçe. Haftasonu gitmeyi tercih ederseniz erkenden yollara düşüp kahvaltıya gidin derim. Erkenden yollara düşün çünkü hem popüler oldu, hem de otopark alanı oldukça kısıtlı. Ben en son 2010 yılında gitmiştim, çok fazla değişiklik var diyemem, sadece restaurant ve organik ya da taze yiyecek satan tezgahların sayısı fazlalaşmıs. Bu aralar bu organik ya da taze yiyecek  yemek en moda biliyorsunuz. Herkeste bir organik yeme çabası, Türkiye’nin ucra köşelerinden otlar getirtmeler, her yemeğinde salatasının sosuna kadar organik olsun diye ısrar eden çok fazla kişi var.

Amma söylendin ne satıyor bu tezaglar diyorsanız tarhana, salça, turşu, mısır ekmeği, nohut, kuru fasulye,bakla  vb bakliyatlar, bal, ev yapımı reçel gibi birçok şey var tezgahlarda. İlgilenenlerin  tüm yıllık alişverişini yapacak kadar çok diyebilirim. Organik olmasalarda bizim marketlerden aldıklarımızdan daha tazedirler düşüncesindeyim.

Restaurant’lara gelince ben bir Aydın Restaurant’ı biliyorken bu sefer köşedeki turşu satan teyzenin önerisi ile Qarip Restaurant’a gittik. Oldukça memnun kaldık. Yemekler çok lezettli idi. Balıklar Karadenizin dibinde olmamızdan dolayı son derece taze idiler. Önce tavsiye üzerine balık çorbası içtik, ardından ızgara sarıkanat yedik, ortaya salata ve mısır ekmeği, üzerine de o kadar yol gelmişken tahinli kabak tatlısının da tadına baktık. Kabak tatlısı sevmeyen beni bile yedirdi diyebilirim. Minik kızımızın da balık çorbası ile birlikte toplam hesap alkolsuz kola ve su dahil 135 TL. Avrupa ve Anadolu yakasındaki balıkçılardan ucuz ama bir köye göre yüksek diyebilirsiniz. Haklısınız da ama herşey gerçekten taze. Hele mısır ekmeği şahane.  Yolunuz kışın düşerse mutlaka yukarda oturun,hem manzara şahane hem de sıcacık sobanın üzerinde çıtırdayan kestaneler ikram.

Ahh o hava, şehirde yaşayan her bireyin hasret kaldığı en önemli şey sanırım. İşte Garipçe bunun için kral bir yer. Mis gibi Karadeniz havasını içinize doya doya çekin. Yetmez arabanıza binmeden bir daha çekin. Evinize döndüğünüzde bolca ihtiyacınız olacak.
Mekanın web sitesi: http://qarip.com.trHerkese sağlıklı bol gezmeli bir hafta sonu dileklerimle.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...